2 Nisan 2018 Yazarı Gevey Administrator 0

CDMA Nedir ?

iPhone ‘larda CDMA Nedir ? CDMA Ne işe Yarar ? Türkiyedeki iphone’lar Cdma Mı ? Gsm mi ? Gibi Sorularınızın Cevabı Yazımızda .. CDMA mı Gsm mi ? Hangisi daha hızlı ?

CDMA kısaltmasından oluşur Code Division Multiple Access spread-spectrum teknolojisini kullanan bir iletim teknolojisidir. Telekomünikasyonda, farklı kanallardan iletişim için üç farklı domain vardır. Bunlar frekans, zaman ve uzaydır.

CDMA Avrupa’da kullanılan simkartsız iletişim teknolojisidir.
Yani sabit bir hattın telefon alınırken belirlenip istediğiniz yerde kullanmaya yarayan kablosuz iletişim teknolojisi gibi birşey.

A1429 Telefonu olan arkadaşlar veya iphone x,8,8+,7+,7,6s,6s+,6+,6,5s,5,4s,4 kullanan arkadaşlar CDMA mı? Sorusunun cevabı ise GSM ve CDMA destekleyen modellerdir. Siz eğer yurtdışından bu telefonu alırken sabit bir hatta kullanıcağınızı belirtmediyseniz zaten CDMA kullanamazsınız.
Eğer bu telefonu normal nano veya micro simkartlarıyla kullanıyorsanız sizin indireceğiniz versiyon GSM olacaktır.

Kısaca;
CDMA teknolojisi kablolu, yani ev ve iş yerindeki sabit telefonların sim kartsız ve kablosuz kullanılabilmesini sağlamaktadır. CDMA normal sabit telefon abonelerinin bu telefonları sim kartsız klasik cep telefonları gibi yanlarında gezdirebilmelerini ve Ülkenin her yerinden kullanabilmelerini sağlayan bir sistemdir.

Tamamen yurtdışıyla alakalı birşeydir Türkiye’de zaten CDMA desteklenmiyor.

Facebook Kullanıcılarının Yorumları